Aktuality a novinky

Podlahové vytápění

Podlahové topení a vhodné podlahové krytiny. Lze mít na podlahovém topení parkety? Chtěl bych moderní, úsporné a komfortní podlahové vytápění. Mohl bych použít jako podlahovou krytinu dřevěné desky, popřípadě dřevěné parkety? Ne, zní odpověď firem, které s tím nemají zkušenosti. Možná, ale špatně by to topilo. Zní odpověď o něco zkušenějších firem. Jak to tedy je?

Ideální krytinou pro podlahové vytápění je dlažba. Hlavně v Německu je oblíbená. I v České republice ale můžeme vidět stále více rodinných domků, které mají v obou patrech dlažbu. Není to drahé, dlažba je na věky, snadno a rychle se uklízí.

Výkon podlahového otopného systému je nejvyšší. Cca 180 W/m2. Nejvíce se ale u podlahového otopného systému používá lamino. Plovoucí podlaha. Chce to jen malinkou úpravu proti montážním předpisům výrobce. Výkon podlahovky je velký cca 120 W/m2. Na toto lamino lze položit i koberec. Ne však těžký, izolační.

Dost často vídávám přímo na betonu položený běžný koberec. Topí to velmi dobře. Dům je útulný, s koberci.

Parkety také topí velmi dobře. Stejně tak palubky. Vzniká však jiný problém, než tepelná vodivost. Sesychání. Viděl jsem parkety, po dvou letech provozu podlahového vytápění. Realizovala to firma, která s tím neměla zkušenosti. Seschly se. Hrůza

Jakou vanu či sprchový kout

Jakou vanu nebo sprchový kout?? Co mám dělat než se vydám vybírat vanu či sprchový kout. Podle čeho vybírat sprchový kout či vanu? A jak je udržovat? Jsou vany, které jsou se vejdou i do menších koupelen?

Než se vydáte vybírat vanu či sprchový kout, měli byste si především zjistit přesné rozměry Vaší koupelny.

Rozhodnutí, zda si do koupelny pořídíte vanu nebo sprchový kout, je však zcela na Vás. Někteří lidé dávají jednoznačně přednost sprchování, jiní, kteří ví, že si relaxaci ve vaně nemohou odepřít, si zakoupí vanu. Dnes však již neplatí pravidlo, podle kterého se většina z nás řídila před deseti či dvaceti lety, a to, že do malé koupelny se vejde jedině sprchový kout. Výrobci koupelnového zařízení v současnosti nabízí vany, které jsou svými rozměry přímo určeny především do menších a malých koupelen.

2.výběr sprchového koutu

Při nákupu sprchového koutu bude asi pravděpodobně záležet na tom, jak velký prostor máte v koupelně k dispozici a kde bude sprchový kout umístěn. Dle toho je nutné vybrat tvar sprchové vaničky (čtvrtkruhová, čtvercová, obdélníková, atd.), výšku sprchového koutu (běžně 180cm, ale i vyšší - např. 190 cm u sprchových koutů řady Glassline) a šíři vstupu. Některé dveře sprchových koutů se otevírají směrem do prostoru koupelny (varianta vstupu středová, pravá nebo levá), takže budete muset počítat s několika centimetry navíc, abyste kout mohli pohodlně otevřít. Novinkou v oblasti rámových sprchových koutů společnosti RAVAK je řada RAPIER, která odpovídá posledním trendům v oblasti koupelny, pro které je charakteristický odlehčený design, méně profilů a více skla.

Lze říci, že všechny sprchové kouty mohou na první pohled vypadat stejně, ale jejich vlastnosti se samozřejmě mohou velice lišit. Při výběru bychom se měli přesvědčit o těsnících vlastnostech, hlučnosti a snadnosti otevírání dveří sami. Záležet by mělo i na kvalitě výplní sprchových koutů. RAVAK všechna bezpečnostní skla ve svých sprchových koutech ošetřuje speciální povrchovou úpravou Ravak Anticalc. Takto upravená skla odpuzují kapky vody, které hladce sjedou dolů, a ve vodě obsažené soli pak nemají dostatek času, aby se na skle usadily. Nemusíme se bát, že bychom tuto speciální ochrannou vrstvu rozrušili jinými čistícími prostředky, neboť je plně odolná vůči běžným přípravkům používaným na čištění oken a skel v domácnosti. Není však nezničitelná a alespoň minimální péči ji musíme věnovat (viz. údržba).

Méně rozšířenou, ale velmi praktickou a cenově dostupnější variantou sprchových dveří je jejich použití u sprchové niky neboli u vyzděného sprchového prostoru do tvaru U. Toto řešení umožňuje v koupelně vytvořit netradiční rozměry, např. či 80x100/120 cm, které jsou daleko praktičtější a pro sprchující se osobu pohodlnější než obvyklé rozměry koutu (90x90 cm).

3.výběr vany

Při výběru vany si musíme ujasnit, z jakého materiálu by měla být vyrobena. V současné době je asi nejpoužívanějším materiálem akrylát. Oproti druhému nejčastějšímu materiálu - smaltu - má i řadu výhod – je teplý a velmi příjemný na dotek, odolný běžným čistícím prostředkům i kosmetickým přípravkům jako jsou spreje, řasenky, laky na nehty a další. Z technickým předností jmenujme dobrou tvarovatelnost, nízkou hmotnost a vysokou nosnost.

Dalším důležitým faktorem výběru je bezesporu i místo a velikost prostoru, kde bude vana umístěna. V zásadě se naskýtají opět dvě možnosti – klasická nebo rohová vana.

Klasické nebo také standardní vany se vyrábějí v rozměrech od 70 do 80 cm šířky a 105 – 180 cm délky v nepřeberném množství různých variant. Společnosti RAVAK letos představila vana YOU – nejpohodlnější vana na světě s nestandardními rozměry. Přestože je její šířka 85 cm a délka 185 cm, díky pohodlnému schůdku ani člověk menší postavy při ležení nesjíždí do vody.

Rohové vany se vyrábí nejen v rozměrech symetrických (např. 150 x 150 cm), ale i asymetrických (např. 70 x 150 cm). Právě díky asymetrii můžeme v koupelně ušetřit mnoho cenných centimetrů. Proto také bývají odborníky spolu s klasickými vanami doporučovány do menších a malých koupelen. Takovou vanou je vana AVOCADO, která designem dokonale koresponduje s umyvadlem AVOCADO a vytváří tak spolu krásný a harmonický celek, navíc odkládací plocha umyvadla je umístěna tak, že vyplňuje nevyužitý prostor nad vanou. Vana AVOCADO byla navržena speciálně pro menší prostory designérským studiem Design a Storz. Díky celkově hlubšímu řešení vany a kolmé oblasti zad je zaručeno, že se i průměrně vysoký člověk bude moci v této vaně pohodlně vykoupat.

Dalším typem vany je vana ROSA, pokud k ní použijete umyvadlo ROSA, tak budete mít jistotu, že sanitární prvky vaší koupelny budou designově sladěny. Vana ROSA dostala v loňském roce nový design a stala se z ní ROSA II. Její uživatelé bezesporu ocení ergonomicky tvarovaný čelní panel, sprchovou zástěnu, praktické sedátko i multifunkční panel, jehož součástí je i pevně ukotvené madlo snižující riziko úrazu při vstupu a výstupu z vany.

A jedna rada na závěr – nevybírejte pouze očima a neváhejte si do vany sednout či přímo lehnout (samozřejmě po domluvě s prodávajícím). Ve vaně budete přece především ležet a relaxovat a tak byste si měli vyzkoušet i to, zda je opravdu pohodlná, protože zdaleka ne všechny vany, které jsou na pohled krásné, budou pro Vás i pohodlné.

4.instalace

Správná instalace je jedním z předpokladů dobré funkčnosti sprchové vaničky, koutu či vany. Po špatné instalaci však může zákazník nabýt dojem, že si za své peníze koupil nekvalitní výrobek a svůj hněv pak směřovat na výrobce. Proto drtivá většina výrobců doporučuje samotnou instalaci nepodceňovat a raději se obrátit na instalatérskou firmu.

Obecně však platí, že při jakékoliv instalaci je především nutné dodržet přesný postup tak, jak je uveden v návodu, který k výrobku přikládá výrobce. Ten zpravidla také spotřebitelům doporučuje při instalaci užití vhodných materiálů (tmelů).

Firma RAVAK u všech typů svých výrobků klade velký důraz na jejich dokonalé konstrukční a technické řešení (samozřejmě s ohledem na možnosti a technologii), které umožňuje co nejjednodušší montáž výrobků. Tak například sprchové kouty řady Supernova jsou předem smontovány, u řady Glassline je díky rozebíratelným pantům zaručena velmi jednoduchá a přitom rychlá montáž, kterou zvládne i průměrně manuálně zručný člověk zcela sám. Samonosné vaničky s polyuretanovou výztuží se lepí přímo na podlahu, nemusí se k nim dokupovat nožičky.

5.údržba

Kupujeme-li si do koupelny nějaké vybavení, vyžadujeme, aby bylo maximálně funkční a sloužilo nám co možná nejdéle, a také aby péče o něj byla pokud možno co nejméně náročná. Musíme však mít na paměti, že koupelna je díky velkým výkyvům teplot, vysoké vlhkosti vzduchu a působení různých chemikálií prostředím značně agresivním, takže základní péče o výrobky je nutná.

Společnost RAVAK proto vyvinula vlastní čistící prostředky, které pokud budou pravidelně a způsobem, který výrobce doporučuje používány, mohou přispět k výrazně delší životnosti vany či sprchového koutu a také větší čistotě ve vaší koupelně:

Jak předcházet plísním

Výrobce plastových oken, doporučuje využití vlhkoměrů v bytech s plastovými okny. Výměna vzduchu v interiérech je velmi důležitá pro naše zdraví. Správné větrání zamezí vzniku plísní, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Vlhkoměr

Vlhkoměr je pomůcka pro omezení kondenzace v místnostech. Naměřené údaje mohou varovat uživatele před nežádoucí vlhkostí a vést k pravidelnému větrání. Správná vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 – 60 %.

Únik tepla a větrání

Nejvíce energie z interiérů zbytečně uteče okny a dveřmi. Neustálý růst cen energií nutí jak domácnosti, tak podnikatelské subjekty řešit problém úniku tepla. Zároveň však nesmíme podcenit pravidelné větrání.

„Okna by měla tepelně izolovat, bránit průniku hluku z venkovního prostředí a zároveň vyměňovat vnitřní vzduch. Požadavky na zlepšování tepelně – izolačních vlastností oken, nutí výrobce zlepšovat kromě jiného, i těsnost oken. Není tedy výjimkou těsnění ve dvou i třech rovinách. Výsledkem může být zvýšená vlhkost vzduchu a škodlivin, které vedou k vzniku plísní v bytech. S tím souvisí i možné zdravotní problémy obyvatel takového bytu,“ říká Ing. Petr Mašín, MBA, obchodní ředitel Geus okna, a.s.

Plísně

Většina plísní zdravým lidem neublíží, plísně ohrožují zejména novorozence a jedince, kteří mají dispozice k tomu, aby se u nich vlivem plísní spustily alergie, dále jsou více ohroženi starší lidé. U citlivých obyvatel bytu, ve kterém se vyskytuje plíseň, se může objevit vyrážka, rýma, pálení očí, kašel nebo dýchací problémy.

„ Pokud se vlhkost obsažená ve vzduchu nedostane ven z místnosti, vzniká plíseň, která je patrná podél rámů oken nebo v rozích místností. Větrat bychom měli krátce a intenzivně. Otevřít okno dokořán 2 x až 3 x denně na 5 -10 minut. Největší chybou je větrání vyklopeným křídlem po celý den. Tím uniká teplo a místnost se vytápí mnohem déle. Krátké a intenzivní větrání platí pro podzimní a zimní měsíce, v tomto období by měla být teplota v místnosti alespoň 21 stupňů Celsia. V letních měsících je naopak celodenní větrání příjemné,“ dodává Ing. Petr Mašín, MBA, obchodní ředitel Geus okna, a.s.

Zdroje vlhkosti

Zdrojem vlhkosti jsou pokojové rostliny, akvária, páry vzniklé při vaření, ale i nevhodně umístěné zdroje tepla nebo nedostatečné vytápění. Doplňky oken, které zlepšují průvzdušnost jako je mikroventilace (čtvrtá poloha kliky) nebo různé samoregulovatelné klapky vedou k vyšší netěsnosti. Tato netěsnost ovšem nezajistí tolik vyměněného vzduchu jako jednorázové intenzivní větrání. Dalším důležitým faktorem je také přívod vzduchu pro plynové spotřebiče v domácnosti, jako jsou sporáky, plynové kotle nebo WAW. Každý z těchto spotřebičů má jiný výkon a potřebné množství spalného vzduchu

Rekonstrukce

S rostoucí životní úrovní obyvatel České republiky stoupají i jejich požadavky na bydlení. Řešením ale nemusí být vždy jen pořízení nového bytu, představu o ideálním bydlení může plně pokrýt rekonstrukce toho stávajícího.

PROČ rekonstruovat?

Potřeba rekonstrukce může nastat ze dvou důvodů – estetického a praktického. První je doprovázen požadavkem na moderní a kvalitní bydlení, druhý spíše na zvětšení, či zlepšení funkčnosti bytu. Oba důvody se samozřejmě prolínají a jsou podpořeny možnostmi, které současný český trh se stavebními materiály a bytovým vybavením nabízí.

CO rekonstrukce může přinést?

Bydlení dle vašich představ zvýší kvalitu vašeho života. Před rekonstrukcí je třeba si dobře promyslet, co všechno hodláme rekonstruovat a jaké jsou naše požadavky. Důležité je zamyslet se i nad tím, kde budeme v průběhu rekonstrukce bydlet. S tím může být spojena rozvaha o rozsahu rekonstrukce, době jejího trvání, velikosti investice a způsobu jejího provedení.

Užitečný typ: Pokud budete bydlet v rekonstruovaném bytě, počítejte s nepohodlím, hlukem a nutností přizpůsobit se. Jiná situace nastává, pokud máte možnost ubytovat se někde jinde. Pro rozsáhlejší rekonstrukce je samozřejmě lepší druhá varianta.

CO a JAK rekonstruovat?

Velmi často, zejména u panelových domů, se přistupuje k náročné přestavbě umakartového jádra na zděné, či k bourání starých příček a jejich případnému nahrazování novými.

Užitečný typ: Když to charakter stavby a finance dovolí, udělejte si radost a pořiďte do koupelny praktický otopný žebřík. Kromě zpestření interiéru snižuje vlhkost a zabraňuje tvorbě plísní.

Dalším zásadním krokem bývá výměna oken. Cílem je především zlepšit tepelně – izolační vlastnosti bytu a ušetřit tak mnohdy značný obnos vydaný za zbytečné vytápění. V současné době se okna vyrábějí ze třech materiálů – plastů, dřeva a hliníku.

Užitečný typ: Zjistěte si s předstihem meteorologický vývoj (např. na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu) na dny rekonstrukce a nešetřete na ochranných fóliích.

Rozhodování vás čeká i v případě podlahových krytin. I zde je několik variant – plovoucí podlaha, parkety, keramické dlaždice, či tradiční koberce a linolea (PVC). Vše opět záleží na individuálním vkusu a potřebách.

Užitečný typ: Vždy si na případné opravy ponechte materiál navíc.

Další řešení, které se často u malých bytů provádí, aby se dosáhlo úspory místa, jsou vestavěné skříně na míru.

Užitečný typ: Mají-li být určeny i na oblečení, jejich hloubka musí být větší než šíře šatního ramínka, jinak je nezavřete. Dobře si také rozmyslete, co všechno do skříně budete v budoucnu ukládat. Zde platí obecné pravidlo: místa není nikdy dost…

Mezi finální úpravy rekonstrukce bytu patří malování nebo tapetování. Pokud se rozhodnete dělat tyto práce vlastními silami, je dobré uvážit možnost seškrábaní původní malby. V případě, že byste to neudělali, se totiž vystavujete nebezpečí budoucího loupání starých vrstev.

Užitečný typ: Fóliemi se samolepicím proužkem přikryjte důkladně podlahu, nábytek, rámy dveří a oken. Dají se sehnat ve všech hypermarketech a stojí v řádech desítek korun.

KDO rekonstrukci provede?

V zásadě existuje několik způsobů, jak rekonstrukci provést – buď svépomocí, což s sebou přináší mnohá úskalí od úrazu až po neprofesionální výsledek, nebo za pomoci řemeslníků. Finančně o něco náročnější, z hlediska kvality však nejdoporučovanější možností, je vypracování projektu od architekta a jeho následné zadání stavební firmě.

Užitečný typ: Pomocníkem v tomto případě může být Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, kde jsou registrovány všechny oprávněné osoby k vypracování projektu.

KDE ohlásit rekonstrukci?

Nutné je ohlášení stavebních úprav stavebnímu úřadu, v případě zásahů do nosných konstrukcí pak i zajištění statického posudku a stavebního povolení. Neměli byste zapomenout, že získání příslušných vyjádření trvá zpravidla jeden až dva měsíce.

Užitečný typ: Měli byste také informovat vlastníka domu, např. sdružení vlastníků, nebo bytové družstvo a své spolubydlící, aby se připravili na zvýšený hluk, prach a pohyb materiálu a osob.

KOLIK za přestavbu zaplatit?

Cena se samozřejmě odvíjí od rozsahu rekonstrukce a použitých materiálů, nejčastěji se však pohybuje mezi 150 000 a 200 000 Kč.

Užitečný typ: „V případě, že nemáte potřebnou částku uspořenou, nemusíte si o rekonstrukci nechat pouze zdát. Stavební spořitelny umožňují čerpat prostředky i v těchto situacích, a to formou úvěru ze stavebního spoření, či překlenovacího úvěru.“ vysvětluje Eva Gruberová z HYPO stavební spořitelny.